KAYSERİNİN AZ BİLİNEN VADİSİ; DEREVENK

KAYSERİ DEREVENK VADİSİ HARİTASI

Görsel
Navigasyon
Gps

Kayseri Derecenk Vadisi Dosyaları

Kayseri Derevenk Vadisi Gpx Rotasını indir

Poi

Kayseri Derevenk Vadisi Waypoint

  • Başlangıç noktası
  • Bitiş noktası
Teknik

Şehir Merkezinde Bakir Kalan Vadi Derevenk

Şehir merkezine çok yakın olmasına karşın bu kadar bakir kalmayı başarabilen Derevenk vadisi hazine avcıları tarafından talan edilmiş.

Doğal yapısı yıllara meydan okuyup bakir kalabilmeyi başarmış olsa da, orada yaşanmış ve oluşturulmuş tarihin bakir kaldığını söylemek pek mümkün olmayacak. Kayserinin Talas mezarlığının hemen altından giriş yapılarak, Derevenk viyadüğüne kadar uzanan 5,7 kilometrelik yürüyüş parkuru şimdiye kadar neden keşfedilmemiş anlaşılması gerçekten zor.

Aksiyon severleri bekliyor

Düz sıradan yürüyüşü basit ve yavan bulan doğa severler için aksiyon dolu bir hafta sonu geçirmenizi garantileyen Derevenk vadisi içerisinde ilerlemek için atlayıp hoplayıp tırmanmak aldığınız keyfi katlamanızı sağlıyor.

Erciyes dağından gelen yağmur ve kar sularının oluşturduğu vadi tabanı aşınmış kayalarla dolu, birçok şelaleye ev sahipliği yasa da mevsimsel duruma göre şelaleler susuz kalabiliyor. Belki de en büyük şansımız Derevenk vadisine içerisinde su olmadığımız bir dönemde gitmiş olmamızdı.

Su olmadığı halde bu vadiyi baştan sona yürümek oldukça zor olduysa, içerisinden su aksaydı vadiyi tamamlamak kim bilir ne kadar zor olacaktı bunun farkındayım.

Yürüyüş Tarihi Doğru Seçilmeli

Yağmur ve kar sularının birbirine karıştığı Mart nisan aylarında Derevenk vadisini geçmek çok çok zor olacaktır. Her adımınızda eğilmek atlamak tırmanmak zorunda kalıyorsunuz, kimi zaman derenin sağına kimi zaman soluna geçerek ilerlemek zorunda kalınan vadi doğa severlere aksiyonlu bir geziyi vaad ediyor.

Vadi tabanındaki doğal yapı ne kadar korunmuş ve el değmemiş olsa da, vadinin sağ ve sol yamaçlarında eski zamanlardan kalan yapıların doğal kalmadığını söyleyebiliriz. Türkiyenin bir çok yerinde olduğu gibi Derevenk vadisi içerisindeki yapılar da hazine arayıcıları tarafından kazılıp talan edilmiş durumda.

Teknik Ekipman Desteği Şart

Vadinin bazı bölümlerinde ilerlemek öylesine zorlaşıyorki sık çalılıklar vücudunuzun heryerinde çizikler oluşmasına neden oluyor. Bu nedenle vadiyi gezmek isteyenlerin tedbirli gitmeleri yanlarında bir bağ makası veya bağ bıçağı veya minik küçük bir terstere önlerine çıkan geçit vermeyen bölgelerde yardımcısı olacaktır.

Talas mezarlığının altından başlayıp Germir beldesine kadar devam eden 10-11 kilometrelik parkurun tamamını yürümeyi planlamış olsak da, parkurun zorluğu ve hızlı ilerlemeye elverişli olmaması aksiyon ve adrenalin seviyemizi artırmış olsa da parkurun tamamını tamamlayamamış olmanın burukluğunu da yaşattı.

Tekrar Gitmek İçin Gün Sayıyorum

Yürüyüş ekibindeki arkadaşların yorulmaları ve zorlanmaları nedeniyle Germir beldesine sonlandırmayı planladığımız yürüyüşümüz Derevenk viyadüğü altında sonlandırıldı ve viyadük altından çıkarak Germir parkuru ileri bir tarihe ertelendi.

Bu yürüyüşten oldukça keyif aldım. Sıradan düz yürüyüşün aksine vücuttaki her kasın hareket etmesini sağlayan aksiyonlu iniş çıkış atlama ve tırmanmalar adrenalin seviyenizi yükseltiyor.

Derevenk vadisi doğa yürüyüşünü tamamladıktan sonra yaşadığım bir teknik arıza nedeniyle vadi içerisinde oluşturduğum rota ve poilerin tamamı silindi. Bununla birlikte vadi içerisinde çektiğim tüm fotografları da aynı akibete uğradı. Sadece rota dosyasını kurtarabildim. Waypointler ve malesef fotografları da kurtaramadım. Elimde kalan dosyaları sizlerle paylaşıyorum.

Adrenalini Garantiliyor

Kayseri merkezine bu kadar yakın olmasına rağme bilinmeyen veya çok az gezilen Derevenk vadisi bakir doğasıyla yürüyüş severleri ağırlamayı bekiyor.

Bu yürüyüşten çok keyif aldım. Umarım sizlerde seversiniz.